Nauru Stars Undefeated in Winning Oceania Cup

Monday, December 14, 2015

The Nauru Stars were looking to come away with an undefeated tournament and the Fiji Tribe were looking to spoil the party.

In a fantastic game of football to finish the AFL U/15 Oceania Cup it was close all game with Nauru able to finish the strongest to register a well-deserved Grand Final win.

Congratulations to all 3 teams (Tonga Thunder, Fiji Tribe and the winning Nauru Stars) on a tremendous tournament which saw a week of terrific South Pacific AFL Footy.  It was typically tough, hard, silky and exciting.

Selections for the South Pacific U16 Talent camp in 2016 will be announced within the next fortnight.

For images from the AFL U/15 Oceania Cup 2015 please visit the AFL South Pacific Nations Facebook page.

Day 4 Results:

GRAND FINAL:
Nauru Stars 7-6-48 def Fiji Tribe 5-1-31

Goal Kickers:
Nauru: Mason Hubert 3, Aladdn Kepea, Alador Temaki, Jonah Lesa, Johnadab Detanemo
Fiji: Malata Camai, Epi Toutou, Edward Mel, George Lagi, Minati Balesala

Best Players:
Nauru: Yakuza Udire, Marvin Canou,Nason  Nason Hubert, Lazarus Caleb, Amata Itsamera, Aladdin Kepea, Sarch,
Fiji: Adriu Naiyaga, Edward Mel, Minati alesala, George Lagi, Emosi Watkins, Gary Danford


Day 3 Results:

Game 1:
Nauru Stars 7-6-48 def Tonga Thunder 2-3-15

Goal Kickers:
Nauru: Geraka Hiram 3, Marvin Canou 2, Alador Temaki, Woewodin Thoma
Tonga: Inesi Ahomana 2

Best Players:
Nauru: Marvin Canou, Woewodin Thoma,, Amata Itsimera, Geraka Hiram, Aladdin Kepea, Sarch Hubert
Tonga: Paula Latu, Inesi Ahomana, Samuela Toupou, George Tonga, Senituli Napa’a


Game 2:
Nauru Stars 7-5-47 def Fiji Tribe 1-2-8

Goal Kickers:
Nauru: Mason Hubert 3, Wesjo Fritz 2, Jonah Lesi, Jonadab Detenemo
Fiji: Epi Toutou

Best Players:
Nauru: Marvin, Lazarus Caleb, Mason Hubert, Woewodin Thoma, Belson Jonah
Fiji: Peni Tuwai, Bola Myer, Edward Mel, Waisiki Waqa, George Lagi


Game 3:
Tonga Thunder: 2-5-17 def Fiji Tribe 1-4-10

Goal Kickers:
Tonga: Samuela Tupou, Ben Kirikiri
Fiji: Epi Turawai

Best Players:
Tonga: Paul Latu, Samuela Tupou, Inesi Ahomana, George Tonga, Ben Kirikiri, Senitulli Napa’a
Fiji: Epi Turawai, Edward Mel, George Lagi, Bola Myers, Minarti Balesala, Adriu Naiyaga


Day 2 Results:

Game 1:
Nauru Stars 4-4-28 def Fiji Tribe 1-3-9

Goal Kickers:
Nauru: Wesjo Fritz 2, Maro Baguga, Jonty Demauna
Fiji: Edward Mel

Best Players:
Nauru: Marvin Canou, Buddy Waidabu, Woewodin Thoma, Lazarus Caleb, Wesjo Fritz, Amata Itsimera
Fiji: Edward Mel Bola Myer, George Lagi, Sevuloni Vuliseri,Peni Tuwai, Petero Sanele, Adriu Naiyaga.


Game 2:
Nauru Stars 6-5-41 def Tonga Thunder 2-0-12

Goal Kickers:
Nauru: Geraka Hiram, Arlador Temaki 2, Karwoski Akua, Jet Jeremiah
Tonga: Senituli Napa’a, Aariba Darvido

Best Players:
Nauru: Marvin Canou, Karl Hartman, Geraka Triburn Fritz, Lazarus Caleb, Arlador Temaki
Tonga: Paula Latu, Senituli Napa’a, Inesi Ahomawa, George Tonga, Ilimo Tama


Game 3:
Fiji Tribe 4-6-30 def Tonga Thunder 2-1-13

Goal Kickers:
Fiji: Epi Toutou 3, Petero Sanele
Tonga: Siaosi Nai, Steven Vete

Best Players:
Fiji: Edward Mel, Epi Toutou, Petero Sanele, Bola Myer, George Lagi, Waisiki Waqa
Tonga: Paula Latu, Senitule Napa’a, Inesi Ahomana, George Tonga, Steven Tui


Day 1 Results
Lightning Cup Round Robin

Game 1:
Nauru Stars 7-4-46 def Tonga Thunder 0-1-1

Goal Kickers:
Nauru: Maro Baguga, Karl Hartman, Jonah Lesa 2, Arlado Temaki
Tonga: Nil

Best Players:
Nauru: Marvin Canou, Jonah Lesa, Buddy Waidabu, Jonadab Detanemo, Woewodin Thoma, Maro Baguga
Tonga: Paul Latu, George Tonga, Inesi Ahomana, Steven Tui, Paulaisi Reki, Ilimo Tama


Game 2:
Nauru Stars 3-4-22 def Fiji Tribe 1-2-8

Goal Kickers:
Nauru: Maro Baguga, Geraka Hiram, Jonah Lesa
Fiji: Edward Mel

Best Players:
Nauru: Marvin Canou, Geraka Hiram, Aladdin Kepea, Buddy Waidabu, Jonah Lesa, Amata Itsamera
Fiji: Edward Mel, Bola Myers, Peni Tuwai, Petero Sanelo, Navitalai Tuivuniyavu,


Game 3:
Fiji Tribe 1-3-9 def Tonga Thunder 0-2-2

Goal Kickers:
Fiji: Bola Myer
Tonga: Nil

Best Players:
Fiji: Minati Balesala, Peni Cakau, Bola Myers, Sikeli Vuadreu, Edward Mel
Tonga: Paul Latu, George Tonga, Inesi Ahomano, Steven Tui, Amos Gonelevu


Game 4:
Nauru Stars 6-2-38 def Tonga 0-0-0

Goal Kickers:
Nauru: Maro Baguga 3, Arlado Temaki, Quasky Akua, Wesjo Fritz
Tonga: Nil

Best Players:
Nauru: Buddy Waidabu, Marvin Canou, Aladdin Kepea, Woewodin Thoma, Maro Baguga, Geraka Hiram
Tonga: George Tonga, Paul Latu, Inesi Ahomana, Asesela Bale, Senetuli Napa’a


Game 5:
Fiji Tribe 1-3-9 def Tonga Thunder 1-1-7

Goal Kickers:
Fiji: Waisiki Waqa
Tonga: Senituli Napa’a

Best Players:
Fiji: Suli Edward, Petero Sanele, George lagi, Malata Camai, Gary danford
Tonga: Ben Kiri Kiri Kula, Siaosi Nai, Fili Molitelu, Paul Latu, Inesi Ahomana, Iliomo Tama


Game 6:
Nauru Stars 1-3-9 def Fiji Tribe 0-0-0

Goal Kickers:
Nauru: Geraka Hiram
Fiji: Nil

Best players:
Nauru: Lazarus Caleb, Marvin Canou, Yakusa Udire, Geraka Hiram, Aladdin Kepea, Maro Baguga
Fiji: Sevuloni Vuliseri, Edward Mel, George Lagi, Peni Cakau, Bola Myers, Peni Tou Tou

 

No comments

Comment on this story

* - required field

*



*


*
Year of Birth
Advertisement