Learning from the Best

Thursday, March 08, 2012

Community umpires from the across Australia are experiencing the preparation of elite AFL umpires at NAB Cup matches across the country.

As part of the inner sanctum experience, community umpires accompany the AFL umpires at the match as they complete the following activities:

  • Preparation in the rooms before the game
  • Walking out on to the ground
  • Warm up exercises on the ground, such as running, stretching and bouncing practice
  • Toss of the coin
  • Post match briefing

AFL Coaching & Umpiring Manager Lawrie Woodman said all across Australia community umpires are getting to experience the inner sanctum of the umpires rooms at the NAB Cup. 

“Seeing the professionalism of the umpires at the elite level will inspire the next wave of AFL umpires,” he said.

AFL Northern Territory Umpiring Development Manager Mark Noonan spoke in the build up to the NAB Cup match between the Adelaide Crows and the Brisbane Lions in Alice Springs last weekend.

"The Junior Umpires will be brought into the changerooms about an hour before the game and listen to the pre match address and watch the umpires prepare.

"They will then walk out onto the field with AFL umpires and do the warm up, be part of the coin toss and have a practice bounce," Mark said.

Fourteen-year-old Cody Marriot from Alice Springs Junior Umpires was looking forward to the opportunity.

"I'm looking forward to seeing how they call the decisions and finding out what you have to do to become an AFL umpire," Cody explained.

 

Date

Match

Venue

Community Umpires

Friday, March 2

Gold Coast Suns vs. Geelong Cats

Metricon Stadium

1. Jayden Henderson (Gold Coast Juniors)
2. Luke Cornwall (Northern Rivers Juniors)
3. Ryan Colclough (Brisbane Juniors)
4. Jack Hartley (Brisbane Juniors)

Saturday, March 3

Sydney Swans vs. North Melbourne

Bruce Purser

Sydney Harbour
1. Oliver Carlson
2. Luke Jobson
3. Alex Rashleigh
4. Alex Hood

Saturday, March 3

Hawthorn vs. GWS Giants

Aurora Stadium

Northern Tasmanian Football Umpires Association
1. Mark Jackson
2. Alex Jak
3. Henry Coulson 4. Seve Donati

Saturday, March 3

West Coast Eagles vs. Port Adelaide

Mandurah

Geoff Hayes Talent Squad Umpires form the Peel Region
1. Andrew Williams
2. Michael Hennessey
3. Trent Ford
4. Zac Schurko

Saturday, March 3

Collingwood vs. Melbourne

Etihad Stadium

South East Juniors
1. Michael Hookey
2. Joseph Aiezza
3. Brad Girardo
4. Brett Hamilton

Saturday, March 3

Adelaide Crows vs. Brisbane Lions

Alice Springs

Alice Springs Junior Umpires
1. Tim Torzsok
2. Connor Harris
3. Frank Wilson
4. Cody Marriot

Sunday, March 4

Western Bulldogs vs.Carlton

Etihad Stadium

Essendon DFL
1. Joshua Kruse
2. Briana Martin-Bashtannyk
3. Alex Turner
4. James Downing

Sunday, March 4

Fremantle vs. Richmond

Paterson's Stadium

WAFL Academy
1. Amy McQuade
2. Justin Power
3. Tim Giles
4. Cameron Dee
5. Trent McPhee

Friday, March 9

Essendon vs. Sydney Swans

Etihad Stadium

Yarra JFL
1. Andrew Bowden
2. Sebastian Purcell
3. Sam Lefebvre
4. Zach Schloeffel

Friday, March 9

Adelaide Crows vs. Collingwood

AAMI Stadium

1. Lachlan Raffen (Metro South FL)
2. Mitchell Scott (Alice Springs FL)
3. Luke Wachtel (North East Metro JFL)
4. Jamie Broadbent (Metro South FL)

Saturday, March 10

GWS Giants vs. Gold Coast Suns

Albury (Lavington)

Riverina Umpires
1. Monica Banks
2. Timothy Banks
3. Sam McLay
4. Evan Nickell

Saturday, March 10

Geelong Cats vs. Richmond

Simonds Stadium

Geelong FUL
1. Tim Arnott
2. Haley Consedine
3. Ashley Vanderpol
4. Jack Visintin

Saturday, March 10

Port Adelaide vs. Fremantle

Victor Harbor

Combined Southern Leagues Football Umpires Panel (CSLFUP)
1. Dusty Grant
2. Alex Manning
3. Brayden Thiel
4. Taylor Reilly

Saturday, March 10

Brisbane Lions vs. Carlton

Maroochydore

1. Justin Lillecrapp (Sunshine Coast Juniors)
2. Emily Parsons (Bundaberg Wide Bay Juniors)
3. Steffanee Barlow (Bundaberg Wide Bay Juniors)
4. Zac Caughey (Brisbane Juniors)

Saturday, March 10

Melbourne vs. Hawthorn

Etihad Stadium

Western Region FL
1. Stefan Bjelosevic
2. Shannon Colgan
3. Ryan Webster
4. Shamus Dundon

Saturday, March 10

West Coast Eagles vs. St Kilda

Paterson's Stadium

WAFL Academy
1. Nathan Williamson
2. Cameroon Hart
3. McLane Edinger
4. Leigh Retallack
5. Troy King

Sunday, March 11

North Melbourne vs. Western Bulldogs

North Ballarat

Wimmera
1. Alex Dalgleish
2. Matthew Kreymborg
3. Harrison Foster
4. Daniel Gloury

Danny Colgan, 22-03-12 10:36:
Congratulations to the umpires and AFL for this initiative. The experience gave my daughter a tremendous insight into what happens in the umpires rooms pre and post match. Thanks again.

Comment on this story

* - required field

*



*


*
Advertisement
OPSM - book an eye test today